Mirador de Colom - Barcelona w zasięgu wzroku

Położony dokładnie na końcu alei La Rambla w Barcelonie, zaraz przy morzu, punkt widokowy Mirador de Colom (czyli dosłownie "Punkt Widokowy Kolumba") pozwala doświadczyć jedynego w swoim rodzaju panoramicznego widoku na Barcelonę z wysokości 60 metrów. Gigantyczna konstrukcja powstała w 1888 z okazji Wystawy Światowej w Barcelonie i została zadedykowana Krzysztofowi Kolumbowi, który po swoim powrocie z nowo odkrytej Ameryki wyprał właśnia Barcelonę jako port, do którego przybił.

Mirador de Colom - punkt widokowy i statua Kolumba

Mirador de Colom - z tarasu na szczycie kolumny można podziwiać panoramę Barcelony (by: Sebastian Niedlich (Grabthar))

Sam pomysł ustawienia ogromnej kolumny powstał już w 1856 roku, ale na poparcie władz miasta musiał poczekać aż do 1882 roku. Rozpisano konkurs, który wygrał kataloński architek Gaieta Buigas i Monrava. Katalończycy hojnie wsparli budowę i pokryli z prywatnych środków większość kosztów.

We wnętrzu tej ogromnej konstrukcji znajduje się winda, która pokonuje 51 metrów wewnątrz żelaznej kolumny, żeby zawieźć chętnych na punkt widokowy, gdzie można podziwiać widok na Barcelonę z lotu ptaka. Zobaczymy tu Dzielnicę Gotycką, kościół Santa Maria del Mar, aleję la Rambla na północy i góry Montjuic zwieńczone zamkiem, oraz pasmo Collserola, pas zieleni otaczający całą Barcelonę.

Na szczycie kolumny znajduje się oczywiście statua Krzysztofa Kolumba - odkrywcy. Sama kolumna mierzy ponad 7 metrów. Krzysztof Kolumb ukazany jest tu w pozie nawigatora, kierującego okrętami i symbolicznie wskazuje prawą ręką kierunek na Amerykę.

Punkt widokowy jest czynny codziennie w godzinach 10.00-20.30, z wyjątkiem 1 stycznia i 25 grudnia.