La Rambla

Wizyta na La Rambla jest oczywistym rytuałem każdej osoby odwiedzającej Barcelonę. Spacer liczącą dokładnie 1.200 metrów aleją to podróż w historię miasta, ale także możliwość zetknięcia się ze współczesną Barceloną, podpatrzenia życia mieszkańców miasta oraz wtopienia się w wielobarwny tłum turystów z całego świata.

La Rambla - Barcelona

La Rambla - Barcelona (by: heidi-design)

Początki La Rambla sięgają czasów, kiedy rodziła się nowoczesna Barcelona. Aleja została wytyczona w 1766 roku wzdłuż średniowiecznych murów Barcelony, które przebiegały tędy od XIII wieku. W Barcelonie, mieście o ulicachwąskich i krętych, La Rambla była jedynym miejscem, gdzie można było przyjść pooglądać spacerujących ludzi. Szybko ulica stała się miejscem, gdzie zaczęli się spotykać ludzie wszystkich klas, miejscem rozrywek i spotkań.

La Rambla - Widok z lotu ptaka

La Rambla - widok z lotu ptaka (by: wallygrom)

Nic więc dziwnego, że stopniowo lokale przeznaczone dla zabawy i rozrywki zaczęły zdobywać kolejna przyczółki na La Rambla. W miarę jak z okolic znikały budowle sakralne, rozwijały swoją działalność kwiaciarnie i kioski. Pojawiły się też poważne instytucja kulturalne. Obecnie na La Rambla możemy podziwiać jedną z najbardziej znanych hiszpańskich oper Gran Teatre del Liceu, targ El Mercado de Boquería, czy Palau de la Virreina. Strumień przechodniów, na który składają się mieszkańcy Barcelony, turyści i artyści składa się na niezwykłe zjawisko i tworzy mikrokosmos, w którym widać wpółczesną Barcelonę. W miejscu, gdzie Barcelona dociera do morza, stoi Mirador de Colom, wspaniała możliwość podziwiania z lotu ptaka tego jedynego w swoim rodzaju deptaku.